En iyi kedi sinekliği

Konumuz haylaz kedilerimizin pencereden düşmemesi için alınan pencere güvenlik konusu ve biz buna kedi sinekliği diyoruz. Peki bunun iyisi kötüsü var mı ? En iyi kedi sinekliği yani kediye dayanıklı sineklik sistemleri nasıl olmalıdır bunları ele alacağız.

Kediler için yapılan sinekliğin en önemli noktası kenarlardan çıkmamasıdır. Bu nedenle kedili evler için sineklik yaptırırken kesinlikle dayanıklı dense dahi akordiyon pileli kedi sineklik yaptırmayın. Çünkü altı üstü boşta kalıyor ve kedi tırmanınca bu sistemde bozulmalar meydana geldiği için kullanışsız bir sistem diyebilirim.

AÇILIŞ YÖNÜ İÇE AÇILIR MI DIŞA AÇILIR MI

Açılış yönü önemlidir. Eve doğru açılması her zaman en iyisidir. Çünkü dışarı doğru baskı yaptığında kedimiz sinekliği ittirir ve bu güvenlik açısından büyük risk oluşturur. Dışa doğru açılan sineklikte tabi ki kilit koyuyorlar ama bizim kediler biraz akıllı patisi ile rahatça kilidi kaydırabilir. Bu söylediğim alt kısma yakın kilitlerde çünkü kedi rahatlıkla ulaşır. Dışa açıldığı için ortadan kilit koyunca bu sefer yine alt açık kalıyor yani kedi yükünü verip esnetebilir. Bu nedenle aşağı koyuyorlar ama bana göre sakıncalı kediler sonuçta kapı açıyor. Bu nedenle en iyi kedi sinekliği içe açılır olandır. Ortadan tek kilit bile olsa kedi dışarı ittiremez. Çünkü içe açılır sistemde dışa açılma riski sıfırdır.

TÜL VE ALÜMİNYUM BİRLEŞİM KISMI

Dİğer önemli nokta tel/tül ile birleşen kısımların çıkmamasıdır. En kaliteli malzemeyi bula kullansanız içe açılan da olsa dışa açılanda olsa 20 kilitte olsa sineklik tülünün alüminyum ile birleşen noktasında fitilin üstünde çekomastik vb. bir ekstra yapıştırıcı yok ise ya güneşten kendi kendine çıkar yada kedi ittire ittire köşenden çıkarır bu nedenle kesinlikle önlem alınmalıdır.,

POLİÜRETAN KEDİ TÜLÜ VE ÇELİK KEDİ TELİ

Son önemli nokta ise tül/tel kısmıdır. Şuan iki seçenek var. Poliüretan kedi tülü ve çelik tel olarak sağlam kedinin yırtamadığı. Kedi tülü bir çok kedinin yırtamadığı ve en gözde ürünümüz. Kesinlikle yırtılmaz kedi sinekliği diye garanti verenler var. Evet tırmanma ile yırtılmaz ve 100 kedinin 95 i bu tülü yırtamaz. Ama şu durum var siz kediyi evde bıraktınız. ve haylaz bir kedi sinekliğin başına gelir ve en alt köşe noktadan yırtmak isterse bence yırtar. Sonuçta evdeki bir çok şeyi parçalıyor kendi kedinizi siz tanırsınız. Bu nedenle biz %100 yırtılmaz kedi sinekliği demiyoruz. İkinci alternatif ise çelik tel. Bu teli 8 senedir yırtabilen bir kedi görmedik ve esas yırtılmaz olan kedi teli budur. Ancak bu telin yapısı metal olduğu için dışarıda ki inşaat tozu araba jant tozu dediğimiz paslanan materyaller tele yapıştığı için 20-30 günde bir kontrol etmek ve ya üstünde silmek yada banyoda yıkamaz gerekir. Veya şeffaf vernik sprey boya alıp üstüne şeffaf vernik atmak daha iyi oluyor. Kısaca %100 yırtılmaz aklınız geride kalmaz ama pas lekesi yapmasın diye arada suyla veya sulu bezle temizlemek gerekir.